Jogurt SCD w termosie- aktualizacja

ther

Niedawno zakupiłam świetny termometr, który znacznie ułatwił mi wykonywanie jogurtu w termosie. A dokładnie taki: klik.

Zdecydowałam się na termometr szklany, ponieważ moim zdaniem jest on o wiele bardziej dokładny niż termometry elektroniczne. Jest dość długi co wynika z jego podziałki (0,2° C), więc trzeba go podtrzymywać przy mierzeniu temperatury mleka ale to jego jedyna wada. 🙂

Przyznam szczerze, że swoje mleko podgrzewam do temperatury ok 43,5-44 stopni bo inaczej po 24 godzinach temperatura spada mi poniżej 38°. Ale na opakowaniu bakterii z serowara jest napisane, że maksymalna temperatura działania wynosi 45°, więc myślę, że jest ok. 🙂 Należy też pamiętać, że to ile stopni będzie miał jogurt po 24 godzinach zależy też od tego jaką temperaturę mamy w domu.

Podsumowując wszystkie moje wywody o tworzeniu jogurtu: tego po prostu trzeba się nauczyć. 🙂 Trzeba znaleźć swój własny, idealny sposób, tak żeby było nam wygodnie i żeby jogurt spełniał wymogi SCD. Życzę wszystkim aby się udało. 🙂

Wracając jeszcze na chwilę do termometru to występuje on w dwóch wersjach: wypełniony rtęcią lub wypełniony płynem organicznym na bazie ropy naftowej (zazwyczaj barwiony roztwór nafty i toulenu). My będziemy go używać do żywności, więc wersja z płynem organicznym jest zdecydowanie bardziej zalecana. Wprawdzie nie brzmi dla mnie najlepiej ta „pochodna ropy naftowej” ale myślę, że to i tak lepsze niż rtęć. Producent zapewniał mnie, że ta mieszanina ma niską toksyczność i łatwo odparowuje w wyższych temperaturach. Gdyby jednak termometr wam się zbił w jogurcie to raczej polecam już go wylać. W każdym razie nie jest to rtęć i nie trzeba się obawiać trujących oparów. Jeśli zdecydujecie się na zakup takiego termometru to musicie napisać maila do producenta, że chcecie kupić wersję z wypełnieniem płynem organicznym. Ja nie miałam żadnego problemu z kontaktem mailowym, więc polecam kupować w tym sklepie. Obsługa jest naprawdę profesjonalna.

Gdyby ktoś miał jeszcze wątpliwości dotyczące tego czy termometry wzorcowane są lepsze niż te bez wzorcowania to poniżej wklejam mojego maila do producenta i jego odpowiedź:

„A mógłby mi Pan jeszcze powiedzieć czy termometry wzorcowane są lepsze niż te bez wzorcowania? Widzę, że różnica cenowa jest dość spora. Mi bardzo zależy na dokładności pomiaru temperatury ale termometru będę używać tylko do własnych celów i nie wiem czy to wzorcowanie świadczy o dokładności czy jest po prostu wymagane prawnie np. dla producentów żywności?”

„Wzorcowane są z tej samej linii co „gołe” i przechodzą tą samą kontrolę jakości.
świadectwo stanowi jedynie dodatkowe potwierdzenie wiarygodności wskazań z ew. poprawkami;
różnica praktyczna w przypadku normalnych zastosowań jest żadna”

Ja kupiłam termometr bez wzorcowania i sprawdza się świetnie. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *