Dieta SCD- pierwsze informacje

carrot-1085063_960_720

Diety SCD nie można rozpocząć bez odpowiedniego przygotowania bo bardzo łatwo popełnić błąd, przez który dieta może nie działać tak jak powinna. Jak wiadomo choroby takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, celiakia czy choroba Crohna charakteryzują się brakiem równowagi flory bakteryjnej jelit oraz jej nadmiernym rozrostem. Mówiąc prościej ma się za dużo „złych” bakterii a za mało tych „dobrych” a na dodatek bakterie zaczynają się rozrastać do jelita cienkiego gdzie, w prawidłowo działającym organizmie, powinno ich być niewiele. Poprzez stosowanie diety SCD chcemy przywrócić równowagę bakteryjną co stopniowo będzie prowadzić do wyleczenia jelita.

Bakterie jelitowe karmią się węglowodanami, które nie zostały w pełni strawione. Odbywa się to na zasadzie fermentacji, której skutkiem są gazy, kwas mlekowy i octowy oraz toksyny. Logicznym więc wydaje się być fakt, że aby ograniczyć liczbę złych bakterii należy ograniczyć spożywanie węglowodanów. Dieta SCD mówi, że niektóre rodzaje węglowodanów są łatwo trawione i wchłaniane i nie zostaje z nich już nic czym mogłyby żywić się bakterie. Są to tak zwane monosacharydy czyli cukry proste, które nie muszą być rozkładane na mniejsze cząsteczki pod wpływem enzymów trawiennych i są wchłaniane bezpośrednio z przewodu pokarmowego- są to pojedyncze cząsteczki np. glukozy czy fruktozy. Mowa tutaj oczywiście o cukrach prostych zawartych w owocach, miodzie i niektórych warzywach.

Czyli podsumowując naukowe wywody unikamy wszystkich produktów zawierających cukry złożone (tak, cukier w waszej cukierniczce jest cukrem złożonym a dokładniej disacharydem 🙂 ) a także glutenu i wszelkich zbóż a dietę opieramy na owocach, warzywach, jajach, mięsie i orzechach. Szczegółowy spis produktów legalnych na SCD znajduje się na oficjalnej stronie:

Lista legalnych i zakazanych produktów na diecie SCD

Jednak samo wyeliminowanie nielegalnych produktów nie wystarczy. Aby proces gojenia jelit postępował produkty należy wprowadzać etapami. Ogólnie cała dieta dzieli się na 5 etapów oraz jeden etap wprowadzający czyli tzw. etap intro. Każdy produkt należy wprowadzać do diety osobno i obserwować reakcję swojego organizmu. Jeżeli jest on dobrze tolerowany to włączamy go do diety na stałe a jeśli nie to odkładamy i będziemy go testować po jakimś czasie gdy jelito się podleczy. Taką obserwację prowadzimy aż przez 4 dni bo zła reakcja (gazy, wzdęcia, biegunka, kolka itp.) mogą nie wystąpić od razu ale dopiero po jakimś czasie. Wszystko co jemy oraz wszystkie reakcje najlepiej jest sobie gdzieś zapisywać. Analiza takich zapisków często pomaga w odnalezieniu przyczyny naszego problemu.

Zaleca się aby etap intro trwał od 2 do 5 dni. Krótszy może być mało skuteczny a dłuższy zbyt wyczerpujący dla organizmu. Z kolejnymi etapami mamy już dowolność ale im dłużej na nich pozostajemy tym lepiej dla jelit. Muszą na pewno trwać tyle żeby zdążyć przetestować wszystkie produkty. Należy też pamiętać, że wszystkie posiłki robimy sobie sami w domu. Jedzenie sklepowe zawiera niedozwolone dodatki nawet tam gdzie się tego zupełnie nie spodziewamy. Zakres potraw jest na początku dość mocno ograniczony ale im dalej na diecie tym łatwiej.

Oprócz wyeliminowania z diety pokarmów, które stają się pożywką dla bakterii, powodując ich rozrost i zaburzenie równowagi, ważne jest także uzupełnienie dobrych bakterii. I tutaj z pomocą przychodzi nam jogurt SCD. Oczywiście nie ma on za wiele wspólnego z jogurtem, który można kupić w sklepie. Musimy go zrobić sobie sami z mleka krowiego lub koziego. Poddajemy go procesowi 24- godzinnej fermentacji co pozbawi go laktozy. Taka fermentacja nie pozbawi go jednak kazeiny, której jest dużo szczególnie w mleku krowim dlatego dla osób, które są na nią wrażliwe jogurt z mleka krowiego nie jest zalecany. Możliwe jest też zrobienie jogurtu z mleka orzechowego. Jednak jogurt SCD dołączamy do diety dopiero po jakimś czasie, gdy ustąpi już biegunka.

W następnych postach opiszę dokładniej poszczególne etapy diety oraz proces produkcji jogurtu. Jeśli ktoś jest zainteresowany to w internecie można kupić książkę Elaine Gottschall „Breaking the Vicious Cycle”. Znajdziemy tam wiele pomocnych informacji na temat diety. Niestety książka nie została jeszcze przetłumaczona na język polski. Warto też korzystać z podanej wcześniej strony a także z tej:

PecanBread

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *