Krótka historia pewnej rodziny

boy-477013_960_720

Wyobraźcie sobie, że wasze dziecko jest chore. Ciężko chore. I nie możecie mu pomóc. Ani wy ani lekarze. Terapia farmakologiczna nie skutkuje a wy codziennie patrzycie na to jak wasze dziecko cierpi. Grozi mu poważna operacja. Po jakimś czasie trafiacie na lekarza, który proponuje wam zupełnie inną metodę niż dotychczas. Nie jesteście do tego przekonani no bo co może pomóc w chorobie lepiej niż leki? Jesteśmy chorzy więc bierzemy leki i mamy nadzieję na wyzdrowienie. Przecież zawsze to tak działa, prawda?

Mimo wątpliwości postanawiacie spróbować. Jesteście już tak załamani, że chwytacie się nawet cienia nadziei. W końcu gorzej już być nie może. I nagle wszystko obraca się o 180 stopni. Wasze dziecko zaczyna czuć się lepiej. A to wszystko dzięki temu, że zaufaliście pewnemu niezwykłemu lekarzowi.

Po jakimś czasie wasze dziecko jest już zupełnie zdrowe, mimo że choroba jest uznawana za nieuleczalną. Taką, której objawy można tylko załagodzić ale nigdy do końca wyleczyć.

A teraz wyobraźcie sobie, że ta historia wydarzyła się naprawdę.

Elaine Gottschall to matka dziewczynki o imieniu Judy chorej na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Stan dziecka pogarszał się z dnia na dzień. Przez długi okres czasu była leczona farmakologicznie ale leczenie nie przynosiło żadnych efektów. Lekarze proponowali usunięcie jelita i wykonanie stomii. Elaine, jak każda matka, nie chciała się z tym pogodzić. Postanowiła dalej szukać innego rozwiązania. Pomógł jej dr Sidney Valentine Hass. Nie zastosował żadnych nowoczesnych leków ani terapii, dziecko było leczone dietą!

Doktor Haas w trakcie całej swojej kariery zajmował się leczeniem dietą. Napisał nawet swój własny podręcznik. Jednak lekarze nieustannie dążyli do stosowania coraz bardziej nowoczesnych leków. Dietetyka była im mało znana i nikt nawet nie chciał się nią zainteresować. Według większości z nich znaczenie diety w leczeniu chorób nie było tak ważne (a wręcz nawet całkowicie nieistotne) jak leczenie farmakologiczne.

Metody doktora Haasa były wyśmiewane ale zdesperowani rodzice Judy postanowili go wysłuchać. Na początku zapytał się ich co właściwie dziewczynka je na co dzień a później ukierunkował ich w nowym sposobie żywienia dziecka. Pierwsze efekty zaczęły pojawiać się niemal natychmiast a już po kilku miesiącach kłopoty trawienne zaczęły zanikać. Po dwóch latach choroba została całkowicie zażegnana. Dziewczynka wróciła do normalnego sposobu żywienia i pozostaje w zdrowiu do dzisiaj a jest już dorosłą kobietą.

Na tym jednak historia Elaine i diety się nie kończy. Niestety dr Haas zmarł. Kobieta zaczęła obawiać się, że jego niesamowity sposób leczenia zostanie zapomniany a wiele osób cierpiących na podobne choroby nie znajdzie nigdzie ratunku. Postanowiła, że nie może tego tak zostawić. Wyjście było tylko jedno- z gospodyni domowej Elaine zamieniła się w pilną studentkę i w wieku prawie 50 lat uzyskała stopień naukowy, co przełożyło się na lata badań nad wpływem pożywienia na zdrowie jelit.

Świat lekarzy dalej jednak pozostał ślepy na wszelkie dowody przemawiające za słusznością jej badań. Elaine była bliska rezygnacji ale jej mąż Herb namówił ją na dalszą walkę. Uznał, że muszą oni rozpocząć prywatną praktykę a nawet wydać książkę bo inaczej cała wiedza zdobyta przez Elaine oraz spuścizna dr Haasa zostanie zaprzepaszczona.

Tak właśnie powstała książka „Breaking the Vicious Cycle” (Przerwanie błędnego koła).

Niestety Elaine Gottschall już nie żyje (przeżyła 84 lata) ale jej wiedza i doświadczenie przekazane w książce pomagało i ciągle pomaga tysiącom chorych osób. Dieta, którą opracowała na podstawie wiedzy swojej i dr Haasa pomaga nie tylko osobom chorym na wrzodziejące zapalenie jelita grubego ale także na chorobę Crohna, celiakię, zespół jelita wrażliwego, zapalenia jelit a nawet jest pomocna przy autyzmie.

The Specific Carbohydrate Diet- Szczególna Dieta Węglowodanowa

2 myśli na temat “Krótka historia pewnej rodziny

  1. Budujący artykuł, dający nadzieję, że jednak są lekarze, którzy chcą wyleczyć a nie leczyć. Cieszę się, że bardzo dużo jest blogów tego typu. Kto szuka zawsze coś dla siebie znajdzie. Ja wiem, że dobre jedzenie to podstawa ale nie wszyscy tak jakby są świadomi. Do utrzymania zdrowia potrzebna jest wiedza a tej nie znajdziemy ani w mediach ani w kolorowych czasopismach. Trzeba samemu się natrudzić, żeby ją zdobyć. W szkole też nie mówią o zdrowiu. Trzeba poszerzać świadomość, szukać, czytać, próbować. Mój wnuczek niespełna 2 latka miał AZS, wszystko się zaczęło jak poszedł do żłobka. Pobyty w żłobku skończyły się jak zachorował na zapalenie płuc. Po pobycie w szpitalu zmiany na skórze nasiliły się, lekarze niestety nie pomogli w tym względzie. Córka pocztą pantoflową dowiedziała się o pani pediatrze homeopatce i udała się tam z dzieckiem. Lekarka zaleciła odstawić nabiał i pszenicę i niedługo trzeba było żeby zmiany na nóżkach zaczęły się cofać. Po kilku tygodniach nie było śladu, a tez dostawał czopki p/grzybicze. Wszyscy jesteśmy również zagrzybieni i trzeba mieć to na uwadze. Także dieta może zdziałać wiele dobrego. Fajny blog, dziś natrafiłam na niego czytając o dmso.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *